Naprawa i konserwacja elewacji, aby była gotowa na zimę

2011-10-07 12:00:00 (ost. akt: 2011-10-05 17:58:58)

Zanim nadejdą mrozy, warto dokonać przeglądu elewacji i jej niezbędnych napraw. Uzupełnienie drobnych ubytków i spękań zabezpieczy fasadę budynku przed skutkami zimy i dalszą degradacją tynku.

Po zakończeniu napraw warto przemalować całą ścianę, przy okazji można nadać nowy kolor całej elewacji

Po zakończeniu napraw warto przemalować całą ścianę, przy okazji można nadać nowy kolor całej elewacji

Autor zdjęcia: Atlas

Stosunkowo łatwo możemy naprawić mikropęknięcia w warstwie tynku. Wersja minimum to miejscowe przemalowanie powierzchni tynku farbą o podobnej kolorystyce. Malowanie powinno „zmostkować“ istniejące rysy.

Różne uszkodzenia, różne metody naprawy
Pozostawienie mikropęknięć bez naprawy może doprowadzić do odparzenia tynku. Deszczówka lub śnieg łatwo przedostaną się pod tynk przez szczeliny, powoli niszcząc kolejne warstwy ocieplenia.
Bardziej efektywna naprawa polega na zeskrobaniu fragmentów popękanego lub już odparzonego tynku przy pomocy szpachelki, zagruntowaniu powierzchni masą tynkarską zwiększającą przyczepność i ponownym nałożeniu tynku o tej samej fakturze i kolorze. Na zakończenie warto przemalować i scalić kolorystycznie całą ścianę, której naprawę wykonaliśmy.
Decydując się na naprawę kompleksową, musimy zeskrobać odparzone fragmenty, przeszpachlować całą ścianę klejem do ociepleń, zatopić w nim siatkę zbrojącą i wykonać nową wyprawę tynkarską.

Wytnij fragment, wklej nowy
Renowacja elewacji jest nieco trudniejsza w przypadku, gdy w sposób mechaniczny został uszkodzony materiał termoizolacyjny, a ciągłość siatki zbrojącej naruszona. W takiej sytuacji uszkodzony fragment musimy wyciąć z elewacji oraz dokładnie oczyścić siatkę stanowiącą zbrojenie wokół uzupełnianego elementu. Następnie wklejamy odpowiednio docięty fragment materiału termoizolacyjnego, a po związaniu użytej w tym celu zaprawy — nanosimy w miejscu uzupełnienia zaprawę klejącą i zatapiamy w niej siatkę. Pamiętajmy, aby wklejana siatka zachodziła na pierwotną jej warstwę minimum 5 cm.

Łatwiejsza metoda: tynk na tynk
Jeżeli elewacja wymaga gruntowniejszej odnowy, zamiast usuwać cały tynk, stanowiący warstwę elewacyjną, można zastosować zdecydowanie łatwiejsze i mniej pracochłonne rozwiązanie — położyć nowy tynk na stary. Przy wyborze tej technologii, istotne jest, aby powierzchnię starego tynku przeszpachlować zaprawą klejącą do ociepleń. Dopiero wówczas, po nałożeniu odpowiedniego tynku podkładowego stanowiącego warstwę sczepną, można wykonać nową wyprawę tynkarską.
Tego typu praca wymaga doświadczenia i umiejętności budowlanych, dlatego warto powierzyć ją fachowcom. Jeżeli chodzi o rodzaj tynku i jego właściwości oraz kalkulację materiałową, warto w tej sprawie zasięgnąć porady doradcy technicznego producenta tynku.

Jaka farba na elewacji?
Sebastian Czernik, ekspert producenta chemii budowlanej

Przy renowacji elewacji ważny jest nie tylko właściwy dobór tynku, ale i farby elewacyjnej. Trzeba pamiętać, że podczas malowania renowacyjnego nie powinno się korzystać z farb silikatowych — poza przypadkami, gdy podłoże stanowi tynk silikatowy, ewentualnie niemalowany wcześniej tynk mineralny. W pozostałych przypadkach do dyspozycji pozostają farby akrylowe i silikonowe. Można je stosować na tynki tradycyjne — cementowe i cementowo-wapienne — oraz na wyprawy cienkowarstwowe mineralne, akrylowe lub silikonowe.
Warte podkreślenia są tutaj właściwości farb silikonowych, które tworzą powłokę odporną na przywieranie zanieczyszczeń. Brud i kurz spłukiwane są przez padający deszcz, dzięki czemu pomalowana powierzchnia przez dłuższy czas pozostaje świeża i estetyczna.

Rafał Śliwiak

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB