Farby na rdzę - jak przygotować podłoże i jak nakładać farbę antykorozyjną?

2021-06-01 13:50:53 (ost. akt: 2021-06-01 13:52:32)

Metal jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Jego trwałość i stosunkowo łatwa możliwość kształtowania sprawia, że wytwarzane są z niego zarówno elementy konstrukcji mechanicznych oraz budowlanych, jak i elementów architektury małej oraz różnego rodzaju wyposażenia. Niestety z czasem metal poddaje się korozji, zwłaszcza wtedy, gdy wcześniej nie został odpowiednio zabezpieczony. Na szczęście rdzę można stosunkowo łatwo zwalczyć, o ile jest w początkowym stadium. Jak to zrobić i jakie farby na rdzę warto zastosować?

Farby na rdzę - jak przygotować podłoże i jak nakładać farbę antykorozyjną?
Jak przygotować metalową powierzchnię do renowacji?
Niezależnie od tego, czy powierzchnią do renowacji będzie blaszany dach, metalowe ogrodzenie czy meble ogrodowe, podstawą przygotowania elementów metalowych do malowania jest ich dokładne oczyszczenie ze śladów korozji oraz wszelkich pozostałości poprzednich powłok kryjących i dekoracyjnych.

Co ważne, trzeba to zrobić naprawdę dogłębnie, ponieważ jeśli jakieś ogniska rdzy zostaną, to nawet po przykryciu ich farbą, będą dalej korodować, a tym samym niszczyć daną konstrukcję. Dlatego same farby na rdzę nie stanowią rozwiązania dla istniejącego już problemu, mają one na celu ochronić metalowe elementy przed korozją w przyszłości.

Do gruntownego czyszczenia metalowych powierzchni wykorzystuje się zarówno narzędzia, takie jak papier ścierny czy szczotki do metalu, jak i specjalne środki do usuwania rdzy tzw. preparaty odrdzewiające. Przy bardzo zaawansowanej korozji konieczne może być zastosowanie szlifierki, która wypoleruje dokładnie całą powierzchnię. Po oczyszczeniu z rdzy należy zadbać o to, aby malowana powierzchnia była całkowicie wolna od wszelkich zanieczyszczeń, sucha i odtłuszczona.

Farby na rdzę - rodzaje i zastosowanie
Biorąc pod uwagę, jak wiele różnego rodzaju metalowych konstrukcji i elementów nas otacza, na rynku znajdziemy farby na rdzę, które różnią się od siebie swoimi właściwościami. To z kolei przekłada się często na sposób ich użycia.
W sprzedaży dostępne są zarówno kompleksowe farby na rdzę w postaci gruntoemalii, takich jak np. Śnieżka na rdzę, gdzie mamy do czynienia z farbą 3w1 - gruntem, podkładem i wierzchnią warstwą dekoracyjną, jak i farby jednoskładnikowe, gdzie przed nałożeniem warstwy dekoracyjnej, musimy zastosować podkład antykorozyjny, który zapewni aktywną ochronę przed korozją.
Stosując podkład antykorozyjny, warto prawidłowo dobrać jego kolor, czyli tak, aby ostatnia warstwa dekoracyjna prezentowała się w sposób, jaki oczekujemy. Jeśli ostateczny kolor ma być jasny, stosuje się podkłady w odcieniach szarości, natomiast dla ciemnych kolorów dedykowane są podkłady antykorozyjne w odcieniu np. tlenkowej czerwieni.

Jak nakładać farby na rdzę?
Wiele rodzajów farb na rdzę można nakładać za pomocą wałka malarskiego, pędzla lub natrysku. Dokładną informację o sposobie aplikacji znajdziemy na opakowaniu produktu. Ważne jest, aby stosować się do wskazanych zakresów temperatury, w jakiej można nakładać farbę oraz wytycznych, co do czasu, jaki trzeba odczekać przed położeniem kolejnej warstwy. Przy czym w przypadku produktów jednowarstwowych, zawsze najpierw nakładamy podkład antykorozyjny (np. Dekoral), a dopiero później emalię dekoracyjną.

Tagi:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  • Polecamy

Biura nieruchomości - Olsztyn, Elbląg

Przetargi - Olsztyn, Elbląg

  • Ogłoszenie