Drewno na dom – jakie drewno budowlane zapewnia najlepsze właściwości?

2022-04-11 23:56:44 (ost. akt: 2022-04-11 23:57:18)

Drewniane domy mają unikatowy urok, którego nie da się uzyskać żadnymi innymi technikami budowlanymi. Nie dziwi więc fakt, że stają się coraz popularniejsze – zarówno jako domki letniskowe, działkowe, jak i nieruchomości mieszkalne. Podstawą wytrzymałej konstrukcji jest jednak wybór odpowiedniego gatunku drewna. Z jakiego drewna warto wybudować dom?

Drewno na dom – jakie drewno budowlane zapewnia najlepsze właściwości?
Główne gatunki drewna do budowy domu
Drewno jest budulcem organicznym, który rządzi się własnymi prawami. Poszczególne gatunki zachowują się więc nieco inaczej, co ma przełożenie na parametry budowlane konstrukcji. Każde drewno na dom różni się także pod względem walorów estetycznych.

Drewno świerkowe
Najpopularniejszym wariantem wykorzystywanym przy budowie letniskowych domów szkieletowych jest świerk. To gatunek, który wyróżnia się przede wszystkim łatwością w obróbce. Przy nieumiejętnym przygotowaniu, mogą jednak występować różnego rodzaju krzywizny i nieregularności, których wielu fachowców nie do końca potrafi uniknąć. Słoje, zwłaszcza nieodpowiednio przygotowanego drewna, mogą mieć tendencje do nadmiernego rozszerzania się i szczelinowania. Niemniej jednak świerk pozostaje atrakcyjnym materiałem budowlanym, dającym niesamowity efekt wizualny.

Niestety w Polsce drewno świerkowe nie jest zbyt popularne, ponieważ niewielu fachowców potrafi odpowiednio zadbać o jego przygotowanie. Ciekawostką jest, że kilku polskich producentów, w tym firma Domki Sodas, wyspecjalizowało się w produkcji domków ogrodowych właśnie z tego rodzaju drewna. Jest to doskonały przykład, który wskazuje jak wartościowym drewnem jest świerk.

Drewno sosnowe
Podobne do drewna świerkowego jest drewno sosny. Jest jeszcze łatwiejsze w obróbce od świerku i cechuje się niskimi cenami ze względu na swoją popularność i mniej wymagającą hodowlę. Wykorzystywane jest głównie do stawiania elementów wewnętrznych.

Drewno z jodły i modrzewia
Najbardziej cenione drewno na dom pochodzi z jodły i modrzewia. Wbrew pozorom jednak te dwa gatunki diametralnie się różnią. Jodła jest bardziej sprężysta i mniej wilgotna, przez co mniej podatna na wycieki żywicy. Słoje jodły wyróżniają się mniej pod kątem wizualnym, przez co drewno to jest wykorzystywane często do produkcji elementów konstrukcyjnych. Z kolei modrzew, jako jeden z najszlachetniejszych gatunków drzew iglastych w ogóle, zaskoczy barwnością słojów i niesamowitą wytrzymałością. W ślad za tymi cechami podążają jednak wyższe koszty, które powodowane są także trudniejszą obróbką.

Właściwości drewna na dom
Najważniejszym parametrem drewna na dom jest jego wilgotność, której poziom powinien oscylować w przedziale 12%-19%. Dobrze wysuszone i sezonowane drewno jest gwarancją nie tylko ciekawej estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Materiał zyskuje wówczas zarówno wytrzymałość obciążeniową, jak i odporność na zginanie.

Ze względu na sposób obróbki pierwotnej drewno na dom może być klejone bądź lite. To pierwsze powstaje poprzez połączenie uprzednio ostruganych elementów za pomocą specjalnych spoiw konstrukcyjnych. Łączone mogą być pełne płaty drewna, deski bądź listwy. Drewno lite jest z kolei gotowe już po struganiu, które zapewnia gładkość i częściowe zabezpieczenie przed ewentualnymi szkodnikami. Następnie materiał może przechodzić przez szereg etapów związanych z konserwacją, uszlachetnianiem i zabarwieniem, które zależą od założeń danego projektu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB