Sauna w domu - parowa, sucha, pachnąca cedrem

2015-10-08 06:02:29 (ost. akt: 2015-10-06 11:32:17)
Sauna w domu - parowa, sucha, pachnąca cedrem

Autor zdjęcia: Oras

W Skandynawii sauna jest niemal w każdym domu i mieszkaniu. Parowe, suche, czy te na podczerwień, cieszą się popularnością także wśród Polaków. Chętnie z nich korzystamy, szczególnie jesienią i zimą. Sauna ma bowiem dobroczynny wpływ na zdrowie. Obecnie jest możliwość zainstalowania sauny także w mieszkaniu.

W Polsce klimat nie jest aż tak chłodny jak w Skandynawii, a jednak chętnie korzystamy np. z sauny. Aby w pełni móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw sauny, należy bezwzględnie przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym razie, skutek seansu może być nie tylko nieskuteczny, ale w niektórych wypadkach szkodliwy. Decydując się na domową saunę należy przede wszystkim zapewnić sobie swobodny dostęp do wanny lub prysznica, w celu schłodzenia ciała po zabiegu. Sauny łazienkowe to kabiny, które można zamówić na wymiar, z drewna odpornego na wilgoć i o odpowiednich parametrach, np. świerku skandynawskiego lub z drzewa cedrowego. Ostatnio bardzo modne jest stosowanie w saunie olejków eterycznych np. eukaliptusowego, cedrowego, sosnowego, cyprysowego.
Stawiając saunę przed domem lub projektując ją w pomieszczeniu już na etapie budowy domu, zwrócić należy szczególną uwagę na dostęp do bieżącej wody. Każdy pobyt w saunie kończyć trzeba bowiem schłodzeniem ciała - pod prysznicem lub w zbiorniku z zimną wodą (w warunkach domowych może to być napełniona wanna).

Pomieszczenie, w którym zainstalowana zostanie sauna powinno mieć dobrą wentylację — okno lub kanał wentylacyjny. Pomieszczenie nie musi być duże, na kilku mkw. zamontować można kabinę z sauną o wymiarach ok. 2 x 2 m, i zostaje jeszcze miejsce na prysznic. Ważnym elementem jest także oświetlenie. By w pełni się zrelaksować w spokojnej atmosferze światło w saunie powinno być przytłumione, nastrojowe. Punkty oświetleniowe dla uzyskania odpowiedniej atmosfery zazwyczaj montuje się na ścianach lub nisko np. pod ławkami.

Równie ważnym wyposażeniem pomieszczenia z sauną jest dobór odpowiedniej armatury. Z kąpieli korzystać będziemy bowiem za każdym razem, gdy udajemy się do sauny. Czym kierować się w wyborze armatury? Przede wszystkim warto wybrać baterie termostatyczne. Takie modele kranów mają wbudowany w środku termostat, który pilnuje, by woda w czasie kąpieli miała stałą, wybraną przez nas temperaturę. Nagły wzrost lub spadek temperatury wody wpływa na dyskomfort w czasie kąpieli. Bateria termostatyczna rozwiązuje ten problem.
Pobyt w saunie to naturalny sposób oczyszczenia organizmu. O naturze warto pomyśleć też wybierając armaturę. Powinna w sposób łatwy pomagać w oszczędzaniu wody. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, które nie wymagają od użytkownika zbytniego zaangażowania w ekologię — zmniejszają zużycie wody, a jednocześnie nie wpływają na obniżenie komfortu kąpieli. Zestawy wyposażone w ekorozwiązania zużywają nawet o połowę wody mniej.

Proces wychładzania organizmu po wyjściu z sauny nie powinien jednak trwać zbyt długo. Także tego może pilnować armatura — wystarczy zainwestować w baterię, która kolorowym światłem sygnalizuje czas trwania natrysku. Pomaga schłodzić się w optymalnym czasie, bez niepotrzebnego stania pod chłodną wodą. Po 2 min. bateria zasygnalizuje mrugającym czerwonym światłem, że czas kończyć kąpiel. Po 4 min. sama wyłącza strumień. Taką baterię można szybko uruchomić ponownie jednym kliknięciem specjalnego przycisku. Automatyczny mechanizm jest niezmiernie pomocny w oszczędzaniu wody i dobraniu odpowiedniego czasu natrysku po wyjściu z sauny. kr




Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB